Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон-Тожикистон йўлаги бўйлаб биринчи поезд йўлга тушди
»Ўзтемирйўлконтейнер» АЖ матбуот хизмати фотосурати
Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон-Тожикистон мултимодал транспорт йўлаги бўйлаб биринчи юк поезди жўнаб кетди. Поезд Ланчжоу станциясидан жўнаб кетди ва Душанбе-2 станциясига йўл олади, деб хабар беради Ўзбекистоннинг «Ўзтемирйўлконтейнер» акциядорлик жамияти матбуот хизмати.
Таъкидланишича, ушбу акциядорлик жамияти Хитойда ташкил этилган UTK International Logistics қўшма корхонасининг асосчиларидан бири бўлиб, корхона Хитойни Марказий Осиё билан боғлайдиган йўналиш бўйлаб синов поездини жўнатди.
Пресс-релизга кўра, ушбу лойиҳа 2025 йилда Душанбеда бўлиб ўтган Қирғизистон, Ўзбекистон ва Тожикистон президентлари учрашувида имзоланган минтақавий ҳамкорликни чуқурлаштириш ва алоқаларни ривожлантириш бўйича келишувлар доирасида амалга оширилмоқда.
Биринчи поезд истеъмол товарлари ва қурилиш техникасини ташийдиган саккизта қирқ футлик контейнерлардан иборат. Йўналишнинг умумий узунлиги 3500 километрдан ошади. Йўл вақти 18-20 кундан ошмаслиги кутилмоқда.
Таъкидланишича, «Ўзбекистон темир йўллари»нинг логистика ташаббусларини қўллаб-қувватлаши туфайли ушбу мултимодал йўналишда ташувчилар учун тариф имтиёзлари яратилган. Бу компаниянинг Хитой ва Марказий Осиё ўртасида барқарор ва мунтазам юк поездлари қатновини ташкил этишга тайёрлигини тасдиқлайди.
Ўтган йил июль ойида Хитой расмийлари ўзларининг биринчи поездини Хубэй провинциясининг Ухан шаҳридан Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон мултимодал халқаро юк ташиш йўналиши бўйлаб жўнатгани ҳақида хабар берилган эди. Ўшанда бу йўл Хитойнинг яна бир минтақасини ушбу логистика тармоғига бўйлаб Марказий Осиё республикалари билан боғлагани таъкидланганди.